Időnként elkerülhetetlen, hogy autónkban bizonyos alkatrészeket javíttatnunk vagy cserélnünk kelljen. A különböző márkájú alkatrészek árai közt jelentősek lehetnek az eltérések, és egy jó döntéssel egy évben akár tízezreket is megtakaríthatunk.

Fontos azonban, hogy az ár mellett a minőségre is ügyeljünk, és elkopott vagy meghibásodott darabok helyére a lehető legjobb minőségű, legmegbízhatóbb opciót válasszuk. De muszáj-e minden esetben a drágább, gyári változat mellett döntenünk, vagy megteszi a pénztárcabarát, utángyártott verzió is? 

Mi minősül gyári alkatrésznek?

Gyári alkatrésznek tekintünk minden olyan pótalkatrészt, amelyet az adott autógyár első beépítésűként alkalmaz járműveiben, vagy amit a termék minősége alapján gyáriként elismer. A gyári termékek közös jellemzője, hogy ellenőrzött gyártótól származnak, és garantált, magas minőséget biztosítanak, alkalmazásukkal pedig a járműre vonatkozó garanciális feltételek sem csorbulnak. Az utángyártott alkatrészek körébe azokat a termékeket soroljuk, melyek kívül esnek ezen a kategórián.

Az utángyártott feltétlenül gyengébb minőséget jelent?

Válaszunk röviden és tömören az, hogy nem. Vagy legalábbis nem feltétlenül.

Az, hogy egy adott márka kieseik a gyári kategóriából, még nem jelenti azt, hogy pénzünkért cserébe gyenge minőséget, vagy teljesen használhatatlan alkatrészt kapnánk. Az esetek többségében ahhoz, hogy az autóalkatrészek forgalomba kerüljenek, minősítő vizsgálaton kell átesniük. Nincs ez másképp az utángyártott darabok többségének esetében sem.Az olyan biztonságkritikus és károsanyag-kibocsájtást befolyásoló elemek, mint a fényszóró, a kipufogódob, vagy a fékbetét például egyáltalán nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba anélkül, hogy ezeket az ellenőrző vizsgálatokat elvégezték volna rajtuk.

Minőségük tehát az esetek többségében garantált, és inkább élettartamukat tekintve teljesíthetnek gyengébben, mint a drágább, gyári beszállítótól származó vetélytársaik. A többi, biztonságtechnikához nem köthető alkatrész esetében azonban már érdemes jól megfontolnunk vásárlás előtt, hogy a gyári, vagy az utángyártott verzió mellett döntünk-e. 

Összességében az, hogy melyik mellett tesszük le voksunkat, leginkább autónk típusától, korától és igénybevételétől függ. Minél gyakrabban használjuk ugyanis a járművet, annál érdemesebb egy tartósabb, magasabb minőséget szavatoló alkatrészre beruháznunk. A lényeg, hogy a csere előtt mérlegeljük lehetőségeinket, és ne hagyjuk, hogy döntésünk során kizárólag az ár legyen a végső elhatározást befolyásoló tényező.